Hrvatska

U Garešnici svečano otvoreni obnovljeni Trg hrvatskih branitelja i Ulica Vladimira Nazora

U rekonstrukciju vrijednu 3,2 milijuna eura uloženo je u javni prostor koji nosi snažnu simboliku sjećanja na hrvatske branitelje i njihovu žrtvu.

Podijeli:
Svečano otvorenje Trg hrvatskih branitelja u Garešnici
Svečano otvorenje Trg hrvatskih branitelja u Garešnici Foto: Klikni.hr

Obnovljeni Trg hrvatskih branitelja i Ulicu Vladimira Nazora u Garešnici, u čiju je rekonstrukciju uloženo 3,2 milijuna eura, u subotu je svečano otvorio potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved.

Svečanost otvorenja održana je uoči Dana branitelja Grada Garešnice te općina Berek, Hercegovac i Velika Trnovitica, koji se obilježava 28. lipnja, na obljetnicu osnutka prve borbene postrojbe na garešničkom području 1991. godine.

Medved istaknuo važnost zajedništva branitelja

Potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved poručio je kako nema ljepšeg poklona od otvaranja obnovljenog trga upravo uoči Dana branitelja. Posebno je naglasio važnost zajedništva hrvatskih branitelja i očuvanja istine o stvaranju hrvatske države.

"To zajedništvo je iznimno važno kako bismo istinu o stvaranju i obrani Hrvatske prenosili na generacije koje dolaze poslije nas," rekao je.

Medved je najavio i kako će u neposrednoj blizini trga uskoro biti otvorena spomen soba posvećena hrvatskim braniteljima. Kako je istaknuo, njezina će zadaća biti čuvati istinu o Domovinskom ratu te omogućiti onima koji o tim događajima ne znaju dovoljno da ih bolje upoznaju.

Trg kao simbol sjećanja, identiteta i zahvalnosti

Gradonačelnik Garešnice Josip Bilandžija rekao je kako obnovljeni trg ne predstavlja samo ulaganje u infrastrukturu, nego i ulaganje u kvalitetu života građana te očuvanje zajedničkog identiteta.

"Ovaj trg nije samo uređeni javni prostor, on je trajni podsjetnik na hrabrost, žrtvu i ljubav prema domovini svih hrvatskih branitelja" rekao je.

Posebnu simboliku obnovljenom prostoru daje nova fontana s uklesanom porukom "Uvijek nek' te prati pogled moj", dok se na ulazu u trg nalazi natpis "Da se nikad ne zaboravi". Na trgu je još 1996. godine izgrađena fontana u spomen na 20 poginulih hrvatskih branitelja s područja Garešnice.

Projekt vrijedan 3,2 milijuna eura

Gradonačelnik Bilandžija ocijenio je projekt rekonstrukcije, vrijedan 3,2 milijuna eura, najzahtjevnijim projektom dosad provedenim u Garešnici. Zahvalio je izvođačima radova, projektantima, stručnom nadzoru i gradskim službama, kao i građanima na strpljenju tijekom izvođenja radova.

Na svečanosti su, uz izaslanika predsjednika Republike brigadira Ivicu Pejakovića, bili i župan Bjelovarsko-bilogorske županije Marko Marušić, predsjednik Gradskog vijeća Željko Starčević te načelnici općina Berek, Hercegovac i Velika Trnovitica Mato Tonković, Boro Bašljan i Ivan Marković.

Obnovljeni trg i ulicu blagoslovio je garešnički župnik Dejan Tot.

Izvor:Klikni.hr

Autor: Obradio: K.F./PDN

Povezani članci