Gotovo 300 kilometara rijekama za sjećanje na žrtvu Varaždinaca u obrani Vukovara
Sudionici tradicionalnog spusta „Drava–Dunav: Srca za slobodu“ stigli su u Vukovar, gdje su im dobrodošlicu poželjeli župani Ivan Bosančić i Anđelko Stričak. Spustom se odaje počast poginulim, nestalim i preminulim hrvatskim braniteljima te čuva uspomena na doprinos varaždinskih policajaca u obrani Vukovara.

Nakon gotovo 300 prijeđenih kilometara Dravom i Dunavom, članovi Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora – Podružnice Varaždinske županije stigli su u Vukovar. U Maloj vijećnici Palače Srijem dočekali su ih župan Vukovarsko-srijemske županije Ivan Bosančić i župan Varaždinske županije Anđelko Stričak.
Tradicionalnim spustom „Drava–Dunav: Srca za slobodu“ obilježava se 35. godišnjica odlaska pripadnika Posebne jedinice policije Policijske uprave Varaždin u obranu Vukovara. Ovim se projektom ujedno odaje počast 21 poginulom i petorici nestalih pripadnika Posebne jedinice policije PU Varaždin, kao i svim poginulim, nestalim i preminulim hrvatskim braniteljima čija je žrtva ugrađena u temelje samostalne i slobodne Hrvatske.
Uz snažnu memorijalnu poruku, projekt „Drava–Dunav: Srca za slobodu“ nosi i izraženu ekološku dimenziju. Sudionici spusta tijekom putovanja prošli su jednim od najvrjednijih riječnih područja Europe, poznatim po iznimnoj prirodnoj raznolikosti i očuvanim riječnim staništima.
Zahvala sudionicima u gradu heroju
Dočekujući sudionike spusta, župan Vukovarsko-srijemske županije Ivan Bosančić istaknuo je kako je dobro poznato koliki su doprinos Varaždinci dali u obrani Vukovara, Slavonije i cijele Hrvatske prije 35 godina.
– Zato sam počašćen što sam ih, zajedno s mojim prijateljem i kolegom, varaždinskim županom Anđelkom Stričakom – također hrvatskim braniteljem – mogao dočekati u njihovom i našem Vukovaru te poželjeti dobrodošlicu sudionicima projekta „VUKOWARAŽDIN“. Izražavam neizmjerno poštovanje ovim hrabrim ljudima, od kojih je većina preživjela torture srpskih koncentracijskih logora, a koji su upravo završili svoj 300 kilometara dug riječni put Dravom i Dunavom. Trajanje ovog projekta, već pune 21 godine, živi je dokaz ustrajnosti, neraskidivog prijateljstva i veze iskovane u najtežim danima Domovinskog rata. Hvala im na svakom kilometru, na neizmjernom zajedništvu i žrtvi koju naša županija nikada neće zaboraviti – poručio je ovom prigodom župan Ivan Bosančić.
Uz njega su sudionike dočekali i zamjenik župana Darko Dimić te član županova Savjeta za branitelje Zlatko Zaobornij.
Stričak: Spust čuva uspomenu na ponosne ratne dane
Varaždinski župan Anđelko Stričak, koji redovito ističe doprinos varaždinskih policajaca u obrani Vukovara i Vukovarsko-srijemske županije, naglasio je važnost ove plemenite akcije i njezinu dugogodišnju vrijednost.
– Početkom Domovinskog rata, na samom pragu velikosrpske agresije, na ovo područje upućen je 1.121 policajac u sedam smjena, a svi oni dali su velik doprinos obrani ovog kraja. Od njih 185 poginuo je 21, petorica se vode nestalima, ranjeno ih je 67, a kroz strahote srpskih koncentracijskih logora u Stajićevu, Sremskoj Mitrovici, Novom Sadu i Beogradu prošlo ih je 119, u trajanju od 20 do 269 dana. Ovaj spust održava se već 21 godinu kao spomen na te ponosne ratne dane i naše poginule kolege. Ima i širu dimenziju s obzirom na to da je jedne godine u spustu sudjelovala profesorica Sveučilišta Sjever, koja je kontrolirala i uzimala uzorke vode, pa je ova akcija imala i znanstvenu notu – rekao je župan Stričak.
Susreti koji vraćaju emocije iz 1991. godine
Damir Makovec, predsjednik Podružnice Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora Varaždinske županije, istaknuo je kako se spust Drava–Dunav organizira u sklopu projekta Vukowaraždin. Naglasio je da se tim projektom pokazuje zajedništvo koje ih je krasilo 1991. godine.
– Sreli smo u Vukovaru svoje kolege s kojima smo bili na prvoj crti obrane. Emotivno se vratiš u vrijeme od prije 35 godina. Spust inače kreće iz Međimurja, plovnim dijelom Drave, a predzadnje stajalište je Aljmaš, dok je posljednje stajalište Ada u Vukovaru – rekao je Makovec, dodavši kako su na ovakvim događajima uvijek prisutne velike emocije i osjećaji, ali i ponos te pripadnost zajednici.
Župana Stričaka i članove Podružnice Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora primio je i gradonačelnik Vukovara Marijan Pavliček.
Izvor:Sjever.hr
Autor: Obradio: K.F./PDN








