BRANITELJSKE VIJESTI

Obilježavanje 35. obljetnice 112. brigade HV-a: Obranili Zadar, Zadarsku županiju i Hrvatsku

Polaganjem vijenaca, izložbom dokumenata te svečanom akademijom odana je počast najstarijoj i najbrojnijoj zadarskoj vojnoj postrojbi

Podijeli:
Polaganje vijenaca kod Središnjeg križa na Gradskom groblju
Polaganje vijenaca kod Središnjeg križa na Gradskom groblju Foto: Zadarska Županija

Polaganjem vijenaca kod Središnjeg križa na Gradskom groblju, izložbom „Dokumenti i fotografije 112. brigade“ te svečanom akademijom u Kazalištu lutaka , danas je u Zadru  obilježena 35. obljetnica formiranja i borbenog djelovanja najstarije i najbrojnije zadarske vojne postrojbe.

Tijekom Domovinskog rata u redovima legendarne 112. brigade borilo se više od 12.000 hrvatskih branitelja i braniteljica. U temelje slobodne domovine utkana je žrtva 74 poginula i dvojice nestalih pripadnika, dok je više stotina branitelja lakše ili teže ranjeno. Za izniman doprinos obrani i stvaranju neovisne Republike Hrvatske, brigada je odlikovana Redom Nikole Šubića Zrinskog.

Odana počast na Gradskom groblju

Obilježavanje je započelo na Gradskom groblju gdje su prvi vijenac položile obitelji poginulih hrvatskih branitelja, a nakon njih i predstavnici Udruge dragovoljaca i branitelja 112. brigade. 

U ime predsjednika Republike Hrvatske vijenac je položio brigadir Ivica Černek. U ime predsjednika Vlade i Ministarstva hrvatskih branitelja počast je odao general zbora Josip Lucić, dok je pukovnik Ivica Ušljebrka bio izaslanik Ministarstva obrane. U ime predsjednika Hrvatskog sabora vijenac je položio Ante Babić, a u ime ministra unutarnjih poslova načelnik PU zadarske Anton Dražina.

Počast su odali i predstavnici Grada Zadra na čelu s gradonačelnikom Šimom Erlićem, Zadarske županije predvođeni županom Josipom Bilaverom, načelnik Općine Poličnik Davor Lončar, rektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Josip Faričić, predstavnici 7. domobranske pukovnije te brojne udruge proizašle iz Domovinskog rata. Svetu misu zadušnicu nakon polaganja predvodio je vojni kapelan pater Ivo Topalović.

„Zahvaljujem svima koji su došli odati počast našim poginulim suborcima, ali i priznanje svim pripadnicima 112. brigade za sve što su dali u sudbonosnim trenucima za obranu Zadra, zadarskog područja i cijele domovine“, poručio je pukovnik Marko Čulina, prvi ratni zapovjednik i predsjednik Udruge. Podsjetio je da je brigada uspješno branila liniju od Karlobaga do Stankovaca te dala golem doprinos u operacijama od deblokade Dubrovnika, preko Maslenice i Oluje, pa sve do završnih borbi u BiH.

Povijesna istina u Gradskoj straži

Program je nastavljen u Gradskoj straži na Narodnom trgu u 10:00 sati otvorenjem izložbe fotografija i dokumenata 112. brigade HV-a, koju je postavio pukovnik Marijan Maroja.

„Kroz brojne izložbe, predavanja i publikacije nastojimo sačuvati povijesnu istinu i prenijeti je budućim naraštajima“, istaknula je kustosica Narodnog muzeja Zadar Renata Peroš, dok je izložbu službeno otvorio gradonačelnik Šime Erlić.

Svečana akademija u Kazalištu lutaka

Središnji dio proslave održan je u 11:00 sati u dvorani zadarskog Kazališta lutaka. Nakon hrvatske himne u izvedbi klape „Sveti Juraj“ HRM-a, program je moderirala Vlatka Vučić Marasović, naglasivši kako žrtva branitelja nije bila samo obrana jednog naroda, već dar slobode koji danas živimo. Uz klapu „Sveti Juraj“ HRM, program je glazbeno uveličala i pjevačka skupina Slavuji iz Poličnika.

Gradonačelnik Šime Erlić izrazio je duboku zahvalnost u ime svoje generacije: „Legendarna 112. brigada bila je presudna u obrani našeg kraja i iz nje je proizišao niz drugih postrojbi. Meni i mojoj generaciji, koji smo tada bili djeca, omogućili ste odrastanje u sigurnosti i svojim nas primjerom naučili kako se voli svoj grad i domovina.“

Župan Josip Bilaver naglasio je važnost očuvanja sjećanja kroz projekte poput Spomen-sobe i Muzeja Domovinskog rata. „Vi ste bez ikakve kalkulacije stali na prvu crtu i obranili Zadar, Zadarsku županiju i Hrvatsku“, poručio je župan.

U sličnom, iznimno emotivnom stilu okupljenima se obratio i izaslanik Vlade RH i Ministarstva hrvatskih branitelja general Josip Lucić.

Izaslanik predsjednika Hrvatskoga sabora Ante Babić, i sam sudionik Domovinskog rata, uputio je snažnu poruku s posebnim pijetetom prema obiteljima poginulih:
„Svi mi koji smo odrastali u ovom gradu znamo što je Zadar proživljavao u najtežim danima Domovinskog rata; znamo što su značile uzbune, granatiranja, neizvjesnost i svakodnevna borba za opstanak. Za moj grad, naše obitelji i cijelu županiju, 112. brigada je dio našeg identiteta. Ti su se ljudi odazvali pozivu kada je bilo najteže, ne tražeći sigurnost za sebe. Njihova žrtva obvezuje nas da pamtimo, čuvamo istinu i mladim naraštajima prenosimo vrijednosti na kojima je stvorena moderna hrvatska država, a te vrijednosti su sloboda, zajedništvo, odgovornost i ljubav prema domovini. Danas živimo u slobodnoj, demokratskoj i međunarodno priznatoj Hrvatskoj. To nije dar koji smo dobili, to je nasljeđe koje su nam ostavili hrvatski branitelji. Upravo zato moramo biti dostojni njihove žrtve i svakodnevno raditi na tome da Hrvatska bude snažna, uređena i uspješna država“, poručio je Babić.

Nastavak programa i završnica za vikend

Program obilježavanja velike obljetnice nastavlja se večeras koncertom Jazz orkestra Hrvatske vojske na Trgu pet bunara s početkom u 21:00 sat.

Završnica svečanog programa bit će u nedjelju, 28. lipnja, kada će se u katedrali sv. Stošije s početkom u 11:00 sati služiti sveta misa za poginule pripadnike 112. brigade i sve hrvatske branitelje poginule u Domovinskom ratu.

Autor: N.J./Udruga 112. brigade

Povezani članci